Skip to content Skip to footer

Punk supkultura obiluje pričama o pobuni, inovaciji i utjecaju, ali malo što kao što je priča o britanskoj punk sceni krajem 1970-ih, posebno s naglaskom na pojavu Sex Pistolsa i kulturne promjene koje su pokrenuli.

Upravljao ih je Malcolm McLaren, koji je bio koliko provokator, toliko i menadžer, bend je postao lice omladinskog pokreta razočaranog socio-ekonomskim stanjem Britanije.

U to vrijeme, Britanija je doživljavala visoku nezaposlenost, društvene nemire i osjećaj stagnacije među mladima. Punk supkultura, sa svojom DIY etikom, prihvatila je jednostavnost u glazbi i modi kao oblik otpora protiv statusa quo i ekstravagancije prog rocka i disca koji su dominirali erom. Punk je bio više od glazbe; bio je stav, način života koji je zagovarao individualnu slobodu, antivladine poglede i izravnu akciju.

Glazba karakterizirana svojom jednostavnošću, brzinom i agresivnošću, bila je uparena s njihovom modom, koja je uključivala poderanu odjeću i provokativne poruke, uglavnom popularizirane dizajnericom Vivienne Westwood i McLarenonovom londonskom sex trgovinom.

Naslijeđe punka ostaje značajno. Demonstriralo je kako kultura može biti alat za kritiku i promjenu, utječući ne samo na glazbu već i na modu, umjetnost i politiku. Priča o punku svjedočanstvo je o moći kulturnih pokreta da odražavaju i oblikuju društvene vrijednosti, ostavljajući trajni utjecaj koji nadilazi svoj trenutak u vremenu.

Košarica0
Go to Top
E-mail
Password
Confirm Password